Urbania lyshus Nidarosdomen

Kähler

kr 799
Kun tilgengelig i nettbutikk Kun tilgengelig i butikk
Utsolgt

Urbania lyshus Nidarosdomen | Kähler x Byen Min

Byen min X Urbania Tribute: Nidarosdommen

I Urbania Tribute-serien hyller Kähler historiske og ikoniske bygninger fra hele verden. Vi har fått vår egen kolleksjon med Byen min X Urbania for kjente, historiske byggninger i byer vi har gamle, familiedrevne butikker. Ett av de mest storslåtte landemerkene i kolleksjonen er Nidarosdomen i Trondheim – Norges nasjonalhelligdom og et mesterverk innen gotisk middelalderarkitektur. Byggingen startet i 1070 over Olav den helliges grav, og domkirken har siden vært et viktig pilegrimsmål og kroningskirke for norske konger.

Med sine rikt utsmykkede fasader, høye spir og imponerende rosevindu representerer Nidarosdomen et unikt stykke norsk kulturarv. Gjennom Kählers håndlagde designtradisjoner er katedralens karakteristiske detaljer fortolket i glasert keramikk som et stemningsfullt lyshus i den populære Urbania-serien.

Lyshuset er utviklet spesielt for CI Pedersen i Trondheim, som gjennom generasjoner har formidlet design og kvalitet til norske hjem. Modellen er samtidig en del av Byen min-kolleksjonen, som løfter frem lokale landemerker og byenes unike identitet gjennom tidløst skandinavisk design.

✔ Fås kun i butikk hos CI Pedersen og i vår nettbutikk
✔ En hyllest til Nidarosdommen og Trondheim by.
✔ Ulik fasade på for- og bakside - sett sammen flere hus til en brygge!
✔ En del av Byen min kolleksjonen med lyshus, sitteunderlag og dørmatte


Se produktspesifikasjon
 









Utvidet produktinformasjon

Byen min X Urbania

Byen min X Urbania Tribute – unike lyshus skapt for spesielt utvalgte samarbeid

Byen min X Urbania Tribute er en helt spesiell serie lyshus fra Kähler – laget eksklusivt for Designforevig. Serien bygger videre på det ikoniske Urbania-universet, men med motiver og uttrykk som er utviklet spesielt i samarbeid med oss. Resultatet er samlerverdige lyshus med sterk identitet og tydelig tilknytning til sted, historie og arkitektur.

 

Byen min X Urbania Tribute for Designforevig

Til Designforevig har Kähler skapt Urbania Tribute:

  •  Stavanger Domkirke – 900 år med historie

Som Norges eldste domkirke i kontinuerlig bruk siden 1125, har Stavanger Domkirke vært et samlingspunkt gjennom generasjoner. Den gotiske og romanske steinkirken har overlevd bybranner og tidens tann, og er i dag et av byens viktigste kulturminner. 

  • Valbergtårnet – byens vokter

Kun et steinkast unna domkirken ruver Valbergtårnet, det gamle vakttårnet fra 1853. Her holdt byens vektere utkikk etter branner og farer – en trygghet i en tid da trehusbyen Stavanger var sårbar for flammer. 

  • Bryggen i Bergen - på Unesco-verdensarvslisten

Urbania Tribute Bryggen, inspirert av de karakteristiske bryggehusene på Bryggen i Bergen – et av Norges mest kjente Unesco-verdensarvsteder. Lyshuset består av to bryggehus som er ulike på for- og bakside. Når husene settes inntil hverandre, kan de kombineres på flere måter til ulike bryggehusrekker.

Dette gjør Bryggen til et levende og lekent lyshus, som kan forandres etter stemning, sesong eller plassering – alene eller sammen med andre Urbania-hus. En liten hyllest til et historisk bymiljø som fortsatt lever.

Et levende bymiljø i miniatyr

«Sammen med de øvrige Urbania-husene kan du la en helt unik liten by med dine egne favoritthus i forskjellige størrelser og uttrykk flytte inn i vinduskarmen, på bordet eller stå som en personlig velkomst til gjestene i entreen», sier designerne bak Urbania, Mette Bache og Barbara Bendix Becker. Derfor har Designforevig også fått produsert spesialdesignede lyshus som representerer ikoniske bygg og landemerker i flere av byene hvor vi har fysiske butikker.

Hvert eneste lille vindu i Urbania-lyshusene er utskåret for hånd, noe som gjør at ingen hus er helt like. Lyset som slipper ut gjennom vinduene skaper varme, liv og små variasjoner – akkurat som i ekte, historiske bymiljøer.

Flere nyheter kommer

Urbania Tribute er en serie i utvikling. Høsten 2026 kommer flere nyheter i serien, med nye uttrykk og motiver – alltid laget spesielt for Designforevig og våre medlemsbutikker.

Generelt

  • Merke: Kähler
  • Serie: Byen min X Urbania ({{ productsBySeriesCount }} produkter)
  • Artikkelnummer: 693560
  • Materiale: Porselen
  • Salgsenhet: stk